معرفی انواع جرثقیل‌ ساختمانی

انواع جرثقیل های مختلف

انواع مختلف جرثقیل های‌ ساختمانی

جرثقیل وسیله‌ای است مجهز به کابل و قرقره که برای بلند کردن و پایین آوردن مواد استفاده می شود. جرثقیل‌ها معمولاً در صنعت ساختمان و ساخت تجهیزات سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.  جرثقیل ساختمانی معمولاً سازه‌هایی موقتی بوده که بر روی زمین ثابت شده اند یا بر روی یک وسیله نقلیه به صورت سفارشی نصب می‌شوند.

جرثقیل‌ها را می‌توان از طریق اپراتور مستقر در کابین جرثقیل یا توسط ایستگاه کنترل رادیویی هدایت کرد. اما در نهایت مسئولیت ایمنی سایتی که در آن جرثقیل قرار دارد بر عهده اپراتور است.  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی جرثقیل مقاله ایمنی جرثقیل و ۷۴ نکته ایمنی کار با جرثقیل را مطالعه کنید.

جرثقیل های متحرک

از انواع جرثقیل های مختلف میتوان به جرثقیل های متحرک اشاره کرد که استانداردترین و پرکاربردترین نوع جرثقیل است که امروزه در صنعت ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. چیزی که باعث می شود این جرثقیل ساختمانی بسیار متنوع باشد ، توانایی تحرک آن است. در محیط‌های ساختمانی ، نزدیک شدن هر چه بیشتر به محل جابجایی تجهیزات بسیار ضروری ولی دشوار است.

جرثقیل متجرک اما می‌تواند به راحتی در چنین موقعیتی قرار گیرد و تجهیزات را با ظرفیت بالا انتقال دهد.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

جرثقیل های تلسکوپی

جرثقیل های تلسکوپی که امروزه استفاده زیادی از آنها می‌شود، در بازوی خود تعدادی لولۀ نصب شده در داخل همدیگر دارد. مکانیسم هیدرولیکی به کار رفته در آن می‌تواند طول بازو را افزایش یا کاهش دهد.

امروزه بیشتر جرثقیل های ساختمانی از نوع جرثقیل تلسکوپی هستند. همانند جرثقیل بوم‌دار متحرک ، یک قاب آهنی نیز برای جرثقیل‌های تلسکوپی ساخته شده است  تا ارتفاع مناسب برای بالابر فراهم کند.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

کرین تاور

کرین تاور نوعی جرثقیل تعادلی است. در صورت ثابت بودن روی زمین، کرین تاور اغلب می‌تواند به بهترین  ارتفاع و ظرفیت بلند کردن تجهیزات دست پیدا کند و در ساخت بناهای بلند نیز از آن استفاده شود.

برخی از کرین تاورهای بزرگ می‌توانند به ارتفاعی بالغ بر ۱۰۰۰ متر دسترسی داشته باشند! کرین تاورها ماشین هایی بسیار باورنکردنی هستند. نکته مهمی که باید در مورد کرین تاور توجه داشته باشید این است که چون آنها از ارتفاع خاصی عبور می‌کنند، مهم است که کرین تاورها به سازه ساختمانی متصل باشند تا به همراه پیشرفت پروژه ارتفاع خود را افزایش دهند.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

جرثقیل های بوم‌دار

کامیون های بوم‌دار یا کامیون‌های جمع کننده جرثقیل‌هایی هستند که تحرک بسیار خوبی را ارائه می دهند. تیرهایی که به صورت عمودی یا افقی امتداد دارند، برای تراز کردن و تثبیت جرثقیل در هنگام بلند کردن اجسام استفاده می شوند. ظرفیت این جرثقیل ها به ندرت از ظرفیت ۵۰ تن فراتر می رود. تطبیق پذیری این جرثقیل‌ها در تحرک و دسترسی به اجسام زیاد است.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

جرثقیل های مخصوص زمین‌های ناهموار

این نوع جرثقیل به همراه چهار لاستیک بسیار بزرگ برای عملیات خارج از جاده طراحی شده است. تیرهای تعادل به صورت عمودی و افقی گسترش می یابند تا جرثقیل را هنگام بلند کردن اجسام تثبیت کنند.

این نوع جرثقیل ها دستگاه‌هایی تک موتور هستند که از همان موتور برای تأمین نیروی تمام جرثقیل استفاده می‌شود. از این جرثقیل برای سازه‌هایی که دارای زمین های ناهموار، خاک و سنگی قرار دارند، استفاده می‌شود. با توجه به توانایی جرثقیل برای جابجایی در اطراف سایت، آن را به عنوان یک جرثقیل پشتیبان برای بالابرهای سبک در پروژه‌های بزرگراه، ساخت و ساز و زیرساخت تبدیل کرده است.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

جرثقیل های لودر

یکی دیگر از انواع جرثقیل های مختلف جرثقیل های لودر است که یک بازوی مفصل هیدرولیکی است که در یک تریلر تعبیه شده است و برای بارگیری تجهیزات روی یک تریلر استفاده می‌شود. در صورت عدم استفاده از جرثقیل، بخش های بیشماری را می توان در یک فضای کوچک قرار داد. ظرفیت این جرثقیل ها طی سالها افزایش چشمگیری داشته است. در حال حاضر جرثقیل‌های لودر دارای ظرفیت ۲۰۰ تن در بازار امروز هستند.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

جرثقیل های سقفی

جرثقیل های سقفی که از آن به عنوان جرثقیل معلق نیز یاد می‌شود، معمولاً در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار گرفته که برخی از آنها قادر به حمل بارهای بسیار سنگین هستند. جرثقیل‌های سقفی بزرگتر (که به عنوان جرثقیل جالوت شناخته می شوند) در کارخانه های کشتی سازی و کارخانه‌های بزرگ تولیدی در فضای باز قابل استفاده هستند.

این بالابرها بر روی واگن برقی تنظیم شده‌اند و در یک یا دو جهت حرکت می‌کنند، این جرثقیل‌ها در مکان‌های مرتفع و اغلب در امتداد ناحیه مونتاژ نصب می‌شوند.

انواع جرثقیل های مختلف
انواع جرثقیل های مختلف

سایت جرثقیل تهران طیف گسترده ای از جرثقیل‌های ساختمانی را برای اجاره ارائه می دهد. مهم نیست که در چه نوع ساختمانی مشغول کار هستید ، هیچ کاری برای جرثقیل‌های ما غیرممکن نیست. لطفا با ارائه نظرات و پیشنهادات خود ما را در بهبود وظایفمان یاری فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =