اجاره بالابر در تهران

 اجاره بالابر ، بالابر به ماشینی گفته می‌ شود که برای حمل بار و نفر، یا کار در ارتفاع و یا در خطوط تولید جهت انتقال بار و هم سطح‌ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

بالابر ها از ساختار های مختلفی برای بالابری استفاده می کنند و تفاوت‌ های اساسی با بالاکشنده‌ ها و جرثقیل‌ ها و لیفتراک‌ ها دارد. نیروی بالابری توسط انواع مکانیزم‌ ها مانند آکاردئونی یا قیچی، پانتوگراف، تلسکوپ و غیره… در دستگاه‌ های مختلف ایجاد می‌ گردند که هر یک با توجه به نوع کاربرد و نیاز مشتری طراحی می‌ گردند.

در هر یک از این بالابر ها عوامل تعیین کننده‌ ای همچون ظرفیت، ایمنی، محیط کاری، نوع کاربرد و قیمت تمام شده دستگاه، نوع مکانیزم را مشخص می‌ نماید.

در ایران به وینچ های ساختمانی که برای بالا کشیدن مصالح به طبقات استفاده می شود به اشتباه بالابر می گویند.

اجاره بالابر پشت خودرو جهت انجام پروژه روشنایی و ساختمانی (تعمیرات و نصب) نصب بنر های تبلیغاتی. اجاره بالابر برای شستشو نمای ساختمان با واتر جت. تعمیرات داخل سوله
( اجاره بالابر پشت خودرو )

اجاره بالابر تلسکوپی (کامیونت ۶ تن)
اجاره بالابر جهت پروژه های روشنایی، نور پردازی، ساختمانی تعمیرات و نصب
شاخه زنی درختان محدوده کاری تهران

اجاره بالابر پشت خودرو، اجاره بالابر تلسکوپی

دسته‌ بندی کلی بالابر ها

بالابر ها به دو دسته کلی تقسیم می‌ شود:

اجاره بالابر های سیار

جهت کار در ارتفاع و یا انتقال بار و نفر و انجام امور خدماتی، رنگ آمیزی، ساخت سازه‌ ها و ساختمان‌ ها، نصب تجهیزات، نگهداری تاسیسات و… کاربرد دارد. بالابر های سیار می‌ تواند خودکششی و یا از نوع هلی یا push around باشد. تامین نیروی حرکتی بالابر های خودکششی می توانند به‌ صورت دیزلی یا برقی باشند و این امکان را به اپراتور می دهد به جای هل دادن به راحتی با جوی استیکی که در سبد تعبیه شده دستگاه را جا به جا کرده و به محل مورد نظر انتقال دهد این مزیت بالابر های خودکششی نسبت به بالابر های هلی می باشد. لازم به ذکر است در اکثر اوقات برای جا به جایی بالابر های هلی نیاز به چند نفر نیروی انسانی می باشد. با توجه به نوع دسترسی به دو دسته تقسیم می‌ شود:

الف- بالابر های سیار با دسترسی عمودی: این نوع بالابر فقط به صورت عمودی توانایی حمل بار و نفر داشته و به کار می‌ رود. متداول‌ترین این نوع دستگاه‌ ها، بالابر های هیدرولیکی آکاردئونی (قیچی – Scissor Lifts) و ستونی آلومینیومی می‌ باشد که جهت دسترسی در ارتفاعات مختلف ساخته می‌ شود.

ب- بالابر های سیار با دسترسی عمودی و افقی: به این بالابر ها اصطلاحاً بوم لیفت گفته می‌ شود که در نوع هیدرولیکی مفصلی و هیدرولیکی تلسکوپی و یا ترکیبی به بازار عرضه می‌ گردد. این مدل دستگاه‌ ها معمولاً به منظور کار در ارتفاع‌ های زیاد، جهت جا به جایی نفر و دسترسی به نقاط جانبی در ارتفاع کاربرد دارند و به دلیل استفاده از مکانیزم هیدرولیک دارای ایمنی مناسب می‌باشد. هر یک از این نوع بالابر ها نیز می‌ تواند به صورت قابل یدک، نصب شده بر روی کامیون و یا خود محرک (Self Propelled) به بازار عرضه شوند.

اجاره بالابر های ثابت

اجاره بالابر های ثابت معمولاً در خطوط تولید، انبار ها و… جهت جا به جایی بار های سنگین، تخلیه و بارگیری از خودرو و همسطح‌ سازی کاربرد دارند. این نوع بالابر ها با مکانیزم‌ های مختلف هیدرولیکی، زنجیری، کابلی و یا به صورت ترکیبی ساخته می‌ شوند که در این میان بالابر های هیدرولیکی ثابت با مکانیزم قیچی ایمن‌ ترین آن‌ ها و بالابر های کابلی به دلیل احتمال قطع کابل، خارج شدن از قرقره وینچ و یا گیر کردن اشیا و اندام بدن میان کابل و وینج، خطر آفرین‌ ترین آن‌ ها به حساب می‌ آید. در این جا انواع بالابر های هیدرولیکی ثابت که دارای ایمنی مناسب نسبت به دیگر مدل‌ های معرفی شده می‌ باشند توضیح داده شده‌ است. این بالابر های ثابت معمولاً نیاز به یک چاهک داشته که در زمان جمع شدن، دستگاه درون آن قرار گرفته و با زمین همسطح شود.

الف- بالابر ثابت هیدرولیک جک مستقیم: در این مدل جک هیدرولیک مستقیماً به میز بار متصل بوده و آن را به سمت بالا هدایت می‌ کند. در این حالت جک در زیر پلاتفرم قراردارد.

ب- بالابر های ثابت آکاردئونی: در این حالت مکانیزم قیچی توسط جک هیدرولیک باز شده و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می‌ نماید.

پ- بالابر های ثابت زنجیری و کابلی هیدرولیکی: در این حالت چرخ زنجیر و یا قرقره کابل توسط جک هیدرولیک نیمی از کورس حرکت را طی کرده و نیرو توسط زنجیر یا کابل به میز کار انتقال پیدا می‌ کند و کل مسیر را طی می‌ نماید.

دسته‌ بندی بالابر ها بر اساس نوع مکانیزم بالابری و مقایسه آن‌ ها

اجاره بالابر های هیدرولیکی

به مکانیزم‌ هایی که نیروی بالابری توسط هیدرولیک و مدار هیدرولیک تأمین می‌ گردند گفته می‌ شود. بالابر های هیدرولیکی در چند مدل آکاردئونی، بالابر هیدرولیک جک مستقیم، بوم لیفت‌ های مفصلی و تلسکوپی، تلسکوپی-زنجیری هیدرولیکی، ترکیب هیدرولیک زنجیر و یا ترکیب هیدرولیک کابل تولید می‌ گردند که از لحاظ ایمنی به ترتیب گفته شده در بالا دارای بیشترین ضریب اطمینان می‌ باشند.

اجاره بالابر های زنجیری

در این نوع مکانیزم بار توسط مکانیزم زنجیر و وینچ طراحی شده، به حرکت در می‌ آید که در صورت استفاده از زنجیر های دوبل و ترمز های ضد سقوط می‌ تواند کاربرد داشته باشد.

اجاره بالابر های کابلی

در این نوع مکانیزم بار توسط مکانیزم کابل و وینچ طراحی شده، به حرکت در می‌ آید که در صورت استفاده از کابل‌ های دوبل و ترمز های ضد سقوط می‌ تواند کاربرد داشته باشد.

اجاره بالابر نفر

بالابر نفری وسیله‌ ای مکانیکی است که امکان دسترسی موقتی افراد در ارتفاع را به منظور دستیابی به تجهیزات بلند مرتبه فراهم می‌ کند. انواع متنوعی از بالابر های نفری موجود است و با عنوان‌ های بالابر آکاردئونی (قیچی)، بالابر ستونی (ریلی)، بالابر مفصلی، بالابر تلسکوپی، بالابر مفصلی-تلسکوپی، بالابر عمود بر(Vertical Mast) بالابر عنکبوتی و… شناخته شده‌ اند.

 

دسته‌ بندی انواع بالابر نفر از نظر ارتفاع، ظرفیت و کاربرد

اجاره بالابر های آکاردئونی – قیچی (Scissor Lifts)

این بالابر ها از ارتفاع ۳ متر تا ۳۰ متر، جهت کار در ارتفاعات مختلف تولید می‌ گردد. این نوع بالابر ها جهت استفاده در زمینه‌ های ساخت و ساز، خدمات عمومی، شست‌وشو، تعمیرات، نگهداری، رنگ آمیزی، آزین بندی و… ساخته شده که برای استفاده آسان در فضا های باریک مناسب است. ظرفیت بالا، سطح وسیع سکو، امکان کار همزمان چندین نفر، ارتفاع بسته شده کمتر و تکان خوردن کمتر در ارتفاع از مزیت‌ های این نوع بالابر است. در میان انواع بالابر های نفری شاید بتوان بالابر آکاردئونی را ایمن ترین نوع آن دانست.

بالابر های سیار قیچی می‌ تواند خودکششی، قابل یدک و یا قابل جا به جایی توسط نفر باشند. انواعی که مجهز به موتور دیزل یا موتور بنزینی هستند جهت کار در مکان هایی با سطوح ناهموار و انواع دارای موتور الکتریکی جهت کار در فضاهای داخلی مناسب می‌ باشند. ظرفیت سبد این دستگاه‌ ها از ۲۳۰ کیلوگرم تا ۲۰۰۰ کیلوگرم متغیر است.

بالابر های مفصلی(Articulating Boom)

جهت دسترسی به ارتفاعات مختلف از ۱۰ متر به بالا، در هر مکانی که تعمیر، نگهداری و خدمات نیاز باشد، قابل استفاده است. حرکت بازو های (بوم) این مدل بالابر ها به شکل مکانیزم پانتوگراف بوده و طراحی ساده ای دارد. این نوع بالابر ها نیز دارای انواع خود محرک (دیزلی، برقی، هیبریدی) و یا قابل نصب بر روی خودرو و نبز قابل یدک بوده و دسترسی افقی از ۵ متر به بالا را ایجاد می‌ نمایند. ظرفیت این بالابر ها از ۲۰۰ کیلوگرم به بالا متغیر است.

بالابر های تلسکوپی (Telescopic Boom)

این نوع بالابر ها دسترسی از ۱۲ متر به بالا را امکان‌پذیر می‌ سازند. حرکت بازوی (بوم) این مدل بالابر ها به صورت تلسکوپ بوده و به همین دلیل دسترسی به ارتفاع بسیار زیاد را ممکن می‌ سازد. همچنین در مقایسه با نوع مفصلی از قدرت مانور بیشتری برخوردار بوده و هزینه های نگهداری آن بیشتر است. برخی از مدل‌ های این دستگاه دارای یک بازوی متحرک نهایی (Jib) یا اصطلاحاً فلای بوم، جهت دسترسی هر چه بیشتر به سطح افق می‌ باشد. این بالابر ها نیز دارای انواع خود محرک (دیزلی، برقی، هیبریدی) و یا قابل نصب بر روی خودرو و نیز قابل یدک هستند. ظرفیت این بالابر ها از ۲۰۰ کیلوگرم به بالا متغیر است و در برخی مدل‌ های خاص به ۱۰۰۰ کیلوگرم نیز می‌ رسد.

بالابر های مفصلی-تلسکوپی (Articulating Boom)

این نوع بالابر ها ترکیبی از بالابر مفصلی و بالابر تلسکوپی است که دسترسی از ۱۴ متر به بالا را امکان‌ پذیر می‌ سازند. این نوع از بالابر دارای دو نوع بازو (بوم) یکی با حرکت مفصل (پانتوگراف) مانند و دیگری با حرکت تلسکوپ مانند می‌ باشد. به همین جهت در مقایسه با انواع مفصلی و یا تلسکوپی از قدرت مانور بسیار زیاد و نقاط کور کمتری برخوردار است و نیاز به اپراتور ماهر تر دارد. برخی از مدل‌ های این دستگاه نیز دارای یک بازوی متحرک نهایی (Jib)، جهت دسترسی هرچه بیشتر به سطح افق بوده که قدرت مانور و سهولت استفاده را بسیار افزایش خواهد داد. این بالابر ها نیز دارای انواع خودکششی (دیزلی، برقی، هیبریدی) و یا قابل نصب بر روی خودرو و نیز قابل یدک هستند. ظرفیت این بالابر ها از ۲۰۰ کیلوگرم به بالا متغیر است.

 اجاره بالابر های تلسکوپی-تلسکوپی(Telescopic increase)

نوع دیگری از بالابر ها که پیچیده تر نیز می باشند بالابر های تلسکوپی-تلسکوپی هستند. در این بالابر ها دو بوم تلسکوپی عمل بالابری را انجام خواهند داد که در نهاست قدرت مانور بالا و دسترسی افقی بسیار زیاد را به همراه خواهد داشت. همچنین بالابر های بلند مرتبه از این مکانیزم استفاده کرده و ساخت بالابر تا ۱۰۰ متر توسط این مکانیزم در دنیا مرسوم است. پلاتفورم های هیدرولیکی آتشنشانی عموماً از این مدل هستند. ظرفیت این بالابر ها نیز در مقایسه با سایر بوم لیفت ها بیشتر است. این نوع بالابر اکثراً پشت کامیون نصب شده و یا به صورت خودکششی دیزلی یا هیبریدی ساخته می شود.

اجاره بالابر های خودرویی/کامیونی (Truck hooked up platforms)

با نصب بالابر های بوم لیفت مفصلی، تلسکوپی، مفصلی-تلسکوپی یا تلسکوپی-تلسکوپی و همچنین بالابر های قیچی بر روی خودرو های باری، انواع بالابر های خودرویی تولید می‌ شوند. این نوع بالابر ها برای طی مسافت‌ های طولانی، جهت استفاده شهری، برون‌ شهری و خدماتی مناسب بوده و دسترسی از ارتفاع ۱۰ متر تا ۱۰۰ متر را امکان‌ پذیر می‌ سازد. در ارتفاع های پایین این بالابر ها روی وانت قابل نصب بوده و هر چقدر ارتفاع کاری بیشتر شود نیاز به خودروی سنگین تری خواهد بود. ظرفیت این بالابر ها از ۲۰۰ کیلوگرم به بالا متغیر است. بالابر های بوم لیفت جهت امور برق و مخابرات، خدمات شهری و آتشنشانی استفاده می شوند. از بالابر های آکاردئونی پشت کامیونی برای نصب تجهیزات داخل تونل، فرودگاه ها و.. استفاده می شود.

بالابر کامیونی/بالابر های قابل یدک

این نوع از بالابر ها با قابلیت‌ های چند گانه جهت استفاده در محیط‌ های داخلی و خارجی با دسترسی ارتفاع ۵ الی ۲۲ متر تولید شده و یکی از بهترین انواع بالابر، برای استفاده‌ های حرفه‌ ای و یدک کشیدن در مسافت‌ های طولانی به حساب می‌ آید. حجم کم و سبک بودن این ماشین‌ ها به همراه چرخ‌ های خودرویی استفاده شده در آن، این امکان را فراهم می‌ کند تا به هر سایت کاری و سطوح ناهموار خاکی و شنی یدک کشیده شود. جک‌ های جانبی آن قابلیت تعادل و تثبیت حتی روی زمین‌ های ناهموار را دارند. بالابر های قابل یدک در انواع تلسکوپی، مفصلی، مفصلی-تلسکوپی و آکاردئونی موجود می‌ باشند. ظرفیت این بالابر ها از ۲۰۰ کیلوگرم تا ۴۰۰ کیلوگرم متغیر است.

بالابر های ستونی یا ریلی (Aluminum mast structures)

این بالابر ها سبک، کم حجم و طراحی شده جهت محیط‌ هایی با سطوح کف با مقاومت پائین و شکننده می‌ باشد. این نوع پلاتفرم‌ های الکتریکی جهت محیط‌ های داخلی با سطح هموار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. بالابر های هیدرولیکی تک ریل از ارتفاع ۷ الی ۱۴ متر موجود می‌ باشد، بسیار سبک بوده و قابلیت جا به جایی بسیار آسان و قیمت پایین‌تر دارند ولی در عوض در مقایسه با دیگر بالابر ها از ظرفیت کمتر، تکان‌ های بیشتر، ارتفاع بسته شده بیشتر و عمر کمتری برخوردارند. برخی از انواع ۲ ریل و ۴ ریل نیز برای ارتفاعات بالاتر وجود دارند که در مقایسه با مدل‌ های تک ریل از نوسانات کمتری برخوردار است و سکوی کار وسیع تری دارد.

 اجاره بالابر های عمودبر (Vertical Masts)

پلاتفرم‌ هایی ایده‌آل جهت استفاده در مکان‌ های با دسترسی سخت می‌ باشند. بالابر های عمود بر به صورت مستقیم از ارتفاع ۶ تا ۱۰ متر صعود می‌ نمایند. این بالابر ها عمدتاً جهت کار های تعمیر و نگهداری و استفاده در انبار ها و فروشگاه‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این بالابر ها قابل استفاده در محیط‌ های داخلی و خارجی بوده و با استفاده از لاستیک‌ های non-marking هیچ گونه ردی از خود روی کف محیط کار باقی نمی‌ گذارند.

 اجاره بالابر های عنکبوتی(Spider Lifts)

بالابر های عنکبوتی به صورت قابل توجه قابلیت کار در ارتفاع را افزایش می‌ دهند. نیاز به فضای کم و ارتفاع دسترسی بالا این بالابر ها را قادر می‌ سازد تا از هر مانعی برای رسیدن به محل کار به راحتی عبور نمایند. عرض کم این نوع بالابر در هنگام بسته شده عبور از درب‌ ها را ممکن ساخته و در مدل‌ های دارای شنی پلاستیکی عبور از سطوح ناهموار خاکی، چمن و حتی بالاروی از پله امکان‌پذیر است. نیروی محرکه قدرتمند، قدرت مانور بالا و توزیع وزن مناسب را در این بالابر ها تضمین می‌ نماید. طراحی ویژه جک‌ های جانبی اجازه استفاده از بالابر را تا شیب‌ های ۴۰ درجه به این دستگاه‌ ها می‌ دهند.

تفاوت بالابر با لیفتراک

ظرفیت

حداکثر بار مجاز ایمن که توسط لیفتراک جا به‌ جا می‌ شود و به وسیله کارخانه سازنده بر روی پلاک مشخصات ماشین درج شده‌ است.

ملحقات لیفتراک

کلیه تجهیزاتی که توسط شرکت سازنده لیفتراک، مطابق با استاندارد های لازم برای حمل و جا به جایی بار های خاص به دکل یا شاخک لیفتراک اضافه می‌ شود.

الحاقیه‌ های قابل نصب روی لیفتراک دارای انواع زیر می‌ باشد.

رول گیر (رول بر)
عدل گیر (بغل گیر)
بشکه گیر
کارتن کلمپ
ساید شیفت
فورک پوزیشنر
بلوک گیر
درام لودر

تجهیزات کنترلی

تجهیزاتی نظیر گیج‌ ها، کنترل‌کننده‌ ها و نشانگر سرعت که به وسیله آن‌ ها وضعیت و عملکرد لیفتراک تحت کنترل در می‌ آید.
مقررات ایمنی در بازدید روزانه از لیفتراک‌ ها

قبل از استارت و روشن نمودن لیفتراک، بایستی مراحل زیر در خصوص بررسی چگونگی وضعیت لیفتراک را مورد توجه قرار دهیم:

تایر ها و فشار باد تایر ها را کنترل کنید.
از محکم بودن پیچ چرخ‌ ها مطمئن شوید.
آب رادیاتور را بازدید کنید و چنانچه کسری دارد آن را مرتفع سازید.
روغن موتور را نیز بررسی کنید.
ترمز دستی و بوق و فرمان ماشین را چک کنید.
بررسی کنید که آیا دکل و سیستم هیدرولیک درست کار می‌ کند.
در صورتی که از لیفتراک گازی استفاده می‌ شود از سلامتی سیلندر های گاز و شیلنگ های مربوطه قبل از استارت زدن باید اطمینان حاصل کرد.
از ایمنی و سالم بودن شاخک‌ ها و قفل مربوطه مطمئن شوید.
فاصله ارتفاع بین لبه دو شاخک نباید بیش از ۶ میلی‌متر باشد.
شاخک های دکل نباید بیش از ۱۰٪ در قسمت پاشنه دچار سائیدگی شده باشد و نیز نباید کج شده باشد.

لیفتراک خودران

امروزه بخشی از توسعهٔ لیفتراک‌ ها صرف طراحی و ساخت لیفتراک‌ های خودران می‌ شود که غالباً با استفاده از حسگر های لیزری و دوربین‌ ها وسیلهٔ نقلیه را هدایت می‌ کنند. نمونه ای از آن را می‌ توان در منبع زیر مشاهده کرد.

منابع سوخت لیفتراک

منابع سوختی لیفتراک‌ ها دارای انواع مختلفی مانند بنزینی، گازوئیلی، برقی و… می‌ باشد.

لیفتراک برقی

این نوع لیفتراک‌ ها از منبع برقی و الکتریکی (باتری) برای تأمین نیروی مورد نیاز خود استفاده می کنند. شرکت‌ های پیشرو در ساخت لیفتراک برای کاهش هزینه‌ های سوختی، کمتر شدن آلودگی‌ های محیطی، شرایط خاص استفاده از لیفتراک در برخی از محیط‌ ها که نباید دودی وجود داشته باشد، شرکت‌ های سازنده لیفتراک را ملزم به ساخت لیفتراک‌ های برقی و الکتریکی کرده‌ است.

لیفتراک بنزینی

لیفتراک‌ های بنزینی دارای بیشترین فراوانی و تنوع و کاربرد در بین سایر لیفتراک‌ ها می‌ باشند. استفاده از سوخت رایج بنزین باعث شده این لیفتراک‌ ها دارای بیشترین درخواست ساخت و تولید را داشته باشند.

لیفتراک گازوئیلی

این نوع لیفتراک‌ ها به با نام لیفتراک دیزلی نیز شناخته می‌ شوند، دارای حجم و ظرفیت بالایی بوده و معمولاً در صنایع و کاربری‌ های سنگین کاربرد دارند. حجیم بودن و توان قدرتی بالا از ویژگی‌ های بارز این نوع از لیفتراک‌ ها می‌ باشد.

لیفتراک هیبریدی

لیفتراک‌ های نسل آینده از نوع سوخت ترکیبی یا همان هیبریدی می‌ باشند. استفاده از سوخت های فسیلی در کنار موتور های برقی بیشترین راندمان و کارایی را در کنار کمترین استفاده سوختی و آلودگی محیلی فراهم نموده است. این نوع از لیفتراک‌ ها دارای کمترین تنوع و تعداد در بازار کنونی می‌ باشند ولی در آینده ای نه چندان دور، جایگزین سایر لیفتراک‌ ها خواهند شد.