جرثقیل های سنگین

جرثقیل های سنگین

جرثقیل های سنگین

جرثقیل های سنگین امروزه جزو ماشین آلاتی هستند که در صنعت های مختلفی از جمله صنعت ساختمان سازی، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تصمیم دارید که برای انجام پروژه و یا هر گونه عملیات ساختمانی از این نوع جرثقیل ها استفاده کنید، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید.

توجه داشته باشید که این دسته از جرثقیل ها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند که در ادامه به بررسی یک به یک آن ها خواهیم پرداخت.

جرثقیل های سنگین
همه چیز درباره جرثقیل های سنگین

جرثقیل چیست؟

جرثقیل در واقع به نوعی از ماشین آلات گفته می شود که تا به امروز توانسته است امر بار برداری و جا به جایی اجسام را برای ما سهولت بخشد. همین طور این دسته از ماشین آلات، ساختاری منحصر به فرد دارند که شما می توانید به راحتی و بسته به نوع عملیات و مقدار و وزن بار، تناژ های باری مختلفی از آن را کرایه و یا اجاره نمایید.

جرثقیل ها به طور کلی از چند بخش اصلی که شامل، وینچ، قلاب، بوم، قرقره و… می باشد، تشکیل شده اند. هر کدام از بخش های نام برده شده در ساختار جرثقیل وظیفه ای را بر عهده دارند که در صورت آسیب دیدن هر کدام، به طور کلی عملکرد جرثقیل دچار مشکل خواهد شد.

جرثقیل ها باید توسط یک اپراتور ماهر کنترل و هدایت شوند. لازم به ذکر است که هدایت و کنترل جرثقیل، کار هر کسی نیست. چرا که امکان دارد در صورت عدم تسلط و مهارت کافی، در زمان بار برداری و یا جا به جایی اجسام، حادثه ای رخ داده و جان افرادی که در سایت حضور دارند به خطر بیفتد.

کاربرد جرثقیل چیست؟

همان طور که می دانید، ساخت و ساز ماشین ها همواره برای خدمت رسانی و تسریع امور کاری بشر صورت گرفته است. با ساخت و ساز و پروژه های عظیم و جا به جایی اجسام فوق سنگین و فراتر از قدرت انسانی، ساخت جرثقیل، کمکی بوده تا این دست از امور به راحتی و با سهولت تمام انجام گیرند.

از جمله کاربرد های مهم جرثقیل می توانیم در برج سازی، پل سازی، سد سازی و سایر پروژه های عظیم ساخت و ساز اشاره کنیم.

معرفی انواع جرثقیل های سنگین

همان طور که می دانید جرثقیل های سنگین در مدل های مختلفی طراحی و تولید شده اند تا شما بر اساس نیازی که در عملیات و پروژه دارید، تناژ باری و نوع مناسبی از آن ها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر کدام از این نوع جرثقیل ها دارای ویژگی هایی می باشند که ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. پس حتما در زمان کرایه جرثقیل، به تمامی نکات توجه نمایید.

جرثقیل های سنگین
معرفی انواع جرثقیل های سنگین

جرثقیل های چرخ زنجیری و جرثقیل پلاستیکی

جرثقیل های چرخ زنجیری و چرخ پلاستیکی، جزو جرثقیل های سنگینی هستند که توانایی بار برداری و جا به جایی اجسام را از ۲۰ تن تا ۴۰۰۰ تن دارا می باشند. از خصوصیات این نوع از جرثقیل ها، می توان به سرعت پایین آن ها اشاره کرد.

لازم به ذکر است که این جرثقیل ها در نوع چرخ پلاستیکی این قابلیت را دارند تا ۳۵ تن بار را جا به جا نمایند. این نوع از جرثقیل ها با بوم تلسکوپی و بوم خرپایی طراحی و ساخته شده اند.

جرثقیل های کامیونی

سرعت جرثقیل های کامیونی به نسبت جرثقیل های چرخ زنجیری و چرخ پلاستیکی، مناسب تر است. چرا که این نوع از جرثقیل ها باید در جاده تردد داشته باشند. لازم به ذکر است جرثقیل های کامیونی در دو نوع بوم تلسکوپی و بوم خرپایی طراحی و تولید شده اند و این قابلیت را دارند تا ۸۰۰ تن بار را جا به جا نمایند.

جرثقیل دروازه ای

اگر تصمیم دارید که دستگاه سنگین و با حجم زیادی را جا به جا کنید و یا تا محلی حمل نمایید، جرثقیل دروازه ای می تواند برای شما گزینه مناسبی باشد. این نوع از جرثقیل ها در دو نوع تک پل و دو پل طراحی و ساخته شده اند.

جرثقیل های سنگین
جرثقیل های دروازه ای نوعی از جرثقیل های سنگین

جرثقیل های بالابری سنگین

جرثقیل های بالابری سنگین، در ظرفیت های مختلف از ۶۰۰ تن تا ۲۰۰۰ تن در دسترس می باشند. این نوع از جرثقیل ها دارای یک بوم و وزنه های تعادل هستند که بر روی وزنه های زنجیری تعبیه شده است. لازم به ذکر است که در جهت کاهش فشار بر روی بوم از یک پایه عمودی و یک خرپا استفاده می شود.

جرثقیل های برجی یا تاورکرین

معمولا از جرثقیل های برجی در جهت سرویس دهی در ارتفاعات و یا کنار و یا داخل ساختمان استفاده می شود. شما می توانید از جرثقیل های برجی در برج سازی، راه سازی، سد سازی و یا پروژه های وسیع که نیاز به چرخش جرثقیل به صورت ۳۶۰ درجه دارد، استفاده نمایید.

جرثقیل شناور

جرثقیل شناور یکی دیگر از جرثقیل های سنگین به شمار می آید که ظرفیت بار گیری آن تا ۹۰۰۰ تن می رسد. لازم به ذکر است که این نوع از جرثقیل ها به جرثقیل کشتی نیز شناخته می شوند. چرا که از آن ها برای ساخت و ساز های دریایی، بار گیری از کشتی ها و خارج نمودن کشتی های غرق شده استفاده می شود.

جرثقیل هوایی

همان طور که پیش تر گفته شد، جرثقیل های سنگین دارای مدل های مختلفی هستند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. از جرثقیل هوایی برای جا به جایی بار هایی که از طریق زمینی امکان پذیر نمی باشد، استفاده می شود. همین طور این نوع از جرثقیل ها به جرثقیل آسمانی نیز شناخته می شوند.

این سازه هم چون هلی کوپتر عمل نموده و با در نظر گرفتن ظرفیت هر کدام، در جهت جا به جایی کالا و اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور بهتر است بدانید که از جرثقیل هوایی برای امداد و نجات در شرایط بحرانی نیز استفاده می شود.

جرثقیل های ثابت

همان طور که از نام این جرثقیل مشخص است، به طور کامل بر روی زمین ثابت می باشند. جرثقیل های ثابت نوعی دیگر از جرثقیل های سنگین هستند که برای بالا بردن بار و مصالح بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم است بدانید که جرثقیل های ثابت در انواع جرثقیل سرکشی، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل تاورکرین و جرثقیل سقفی طراحی و تولید شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یازده =

تماس سریع