لیفتراک چیست؟

لیفتراک

لیفتراک چیست؟

با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی، در جهت پیش برد بهتر کار ها و جا به جایی وسایل و بار های سنگین، همواره به دنبال آسان ترین راه در جهت بازدهی بیش تر امور و استفاده بیش تر از زمان می باشیم. از این رو اجاره لیفتراک یکی از پر کاربردترین امور در جهت جا به جا نمودن وسایل سنگین در محیط های بزرگ کارگاهی و انبار مانند، می باشد.

لیفتراک در واقع وسیله ای است که دو شاخک در جلوی خود داشته و از آن ها برای بالا بردن و پایین آوردن وسایل و همین طور جا به جایی در محیط های بسته و سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی لیفتراک، دارای یک دکل، شاخک و الحاقیات می باشد که در نظر گرفتن نوع فعالیتی که دارد، گزینه مناسبی برای انبار کردن، حمل و نقل و جا به جایی به شمار می آید. همین طور طراحی آن به گونه ای صورت پذیرفته است که به راحتی می توان بسته به ظرفیت حمل مجاز آن، بار و وسایل را حمل و نقل نمود.

این نوع از وسیله ها در واقع به عنوان ماشین های ضروری صنعتی شناخته می شوند که می توان از آن ها در جهت حمل و جا به جایی بار با وزن های بسیار سنگین استفاده نمود.

لیفتراک
لیفتراک چیست؟

از لیفتراک در چه مکان ها و محل هایی می توان استفاده کرد؟

همان طور که پیش تر گفته شد، لیفتراک ها جزو ماشین آلاتی هستند که بیش تر در انبار های بزرگ و هم چنین در مکان های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این وسیله در مقایسه با بالا بر های قیچی مانند می تواند به راحتی وسایل سنگین تری را بدون خطر واژگونی به هر کجا منتقل کند.

لازم است بدانید که این وسیله می تواند وزن های زیادی از بار را جا به جا نماید، اما باید باز هم حداکثر توان حمل بار و وزن کالا را که توسط شرکت تولید کننده و سازنده لیفتراک بر روی آن درج کرده است، در نظر گرفته شود.

لیفتراک چه کاربردی دارد؟

استفاده از این وسیله بیش تر در محل های صورت می پذیرد که ساخت و ساز و حمل بار و وسایل آن محیط، بیش تر است. چرا که می تواند این وسیله به راحتی مصالح و وسایل ساختمانی و هم چنین انواع بار ها را به راحتی بلند نموده و به هر محلی که شما نیاز دارید، منتقل کرده و بر زمین بگذارد.

لیفتراک ها گزینه مناسبی برای استفاده در انبار های بزرگ می باشند، چرا که می توانند در سطوح وسیع وسایل و بار را جا به جا نمایند. شاخک های آن می توانند بالا تر از خود دستگاه برود و وسایل را در بالا ترین سطح لوازم و وسایل دیگر قرار دهند. به همین خاطر می توانند در جهت بار گیری کامیون ها به راحتی از آن ها استفاده نمود.

لیفتراک
کاربرد های لیفتراک

اجزای تشکیل دهنده لیفتراک

لیفتراک از بخش های مختلفی تشکیل شده است که مهم ترین آن عبارت اند از:

 • بدنه لیفتراک
 • اتاق راننده
 • محافظ سقف
 • دکل
 • تکیه گاه
 • شاخک ها
 • نگهدارنده بار
 • شاخک ها
 • چرخ ها
 • وزنه تعادل
 • تجهیزات هشدار دهنده ایمنی
 • سیستم ترمز
 • سیستم هیدرولیک سیلندر

مزایای استفاده از لیفتراک

این دستگاه، بدون هیچ گونه خطر واژگونی می تواند مقادیر زیادی بار را حمل نماید. همین طور می تواند کالا را تا ارتفاع مشخصی بالا برده و پایین بیاورد. برخی از لیفتراک ها مختص عبور در مناطق نا هموار طراحی شده اند. چرا که در برخی کارخانه ها، مناطق نا همواری وجود دارد که کالا و بار ها باید به آن مناطق منتقل شوند. از این رو این وسیله می تواند یک گزینه مناسب برای انتقال بار به این گونه از مناطق به شمار آید.

دسته بندی لیفتراک

به طور کلی لیفتراک در دسته بندی هایی که در ادامه نام برده ایم، قرار می گیرند:

 • حمل بار تا ۳ تن
 • حمل بار از ۳ تن تا ۴ تن
 • حمل بار از ۴ تن تا ۶ تن
 • حمل بار از ۶ تن تا ۹ تن
 • حمل بار از ۹ تن به بالا

در زمان استفاده از لیفتراک به این نکات توجه کنید:

لیفتراک جزو ماشین آلاتی است که هم می توان آن ها را خریداری نمود، و هم می توان اقدام به کرایه آن ها کرد. در نظر داشته باشید که استفاده از وسیله نام برده شده، نیاز به اطلاعاتی دارد که جرثقیل تهران یک به یک آن ها برای شما شرح خواهد داد. با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که برای هدایت و کنترل این وسیله تخصص خاصی لازم می باشد. چرا که باید فردی که وظیفه کنترل این وسیله را به عهده می گیرد، دوره های رانندگی با این دستگاه را پشت سر گذاشته باشد. لازم است بدانید که برای هدایت این وسیله، گواهینامه مخصوص داده می شود.

لیفتراک
در زمان استفاده از لیفتراک به این نکات توجه کنید.

بهتر است بدانید که پیش از استفاده از این وسیله، تمامی اصولی فنی آن مورد بررسی قرار بگیرد. هم چنین باید پس از سوار شدن راننده، کمربند ایمنی بسته شود و همواره به استاندارد های حمل بار توجه شود.

لازم است بدانید که تمامی مشخصات اصلی دستگاه، بر روی پلاک آن به ثبت رسیده است. شما می توانید در مناطق صنعتی، تابلو محل عبور لیفتراک نصب شود تا از بروز خطر تصادف جلوگیری شود.

همان طور که پیش تر گفته شد، واژگونی بار با این وسیله میسر نیست، اما اگر توسط یک شخص و راننده نا بلد هدایت شود، این امکان وجود دارد که کنترل آن دچار مشکل و خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد. از این رو به شما توصیه می کنیم که حتما در زمان استفاده از این وسیله از یک راننده که دوره های مربوط به کنترل این وسیله را پشت سر گذاشته است یاری جویید.

جهت گسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره جرثقیل با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 14 =