وینچ جرثقیل

وینچ جرثقیل

وینچ جرثقیل

وینچ جرثقیل در واقع نوعی سازه است که با مکانیزم سیم و قرقره عمل می نماید. این سازه در صنعت مصارف گسترده ای دارد. در انواع جرثقیل، وینچ، یک عملگر پر کار به شمار می آید؛ چرا که می توان با استفاده از مکانیزم قرقره های مرکب، مزیت مکانیکی را بالا برد.

در واقع مکانیزم بالابر های زنجیری مبتنی بر حرکت زنجیر و درگیر شدن آن با زنجیر است. ضمن این که اندازه و فرم دانه های هر زنجیر و همین طور آرایش آن ها، ظرفیت های بالابرها را مشخص می کند. لازم به ذکر است که آرایش این زنجیر ها، ظرفیتی معادل ۱۰۰ کیلو گرم تا ۲۰ تن را به هر وینچ جرثقیل می دهند.

وینچ جرثقیل
وینچ جرثقیل

انواع وینچ جرثقیل

وینچ های جرثقیل در دو نوع دستی و الکتریکی در دسترس می باشند. شما باید بسته به مقدار باری که می خواهید ‌جا به جا نمایید، نوع مناسبی از آن را انتخاب کنید. همچنین شما این امکان را دارید تا در این زمینه با مشاوران جرثقیل تهران مشورت نمایید.

انواع وینچ ها کدام اند؟

وینچ ها، در مدل های مختلفی طراحی، تولید و به بازار عرضه شده اند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. شما می توانید رایج ترین آن ها را در قالب، وینچ، بالابر برقی، جرثقیل تک فاز، جرثقیل AC، جرثقیل کارگاهی و بالابر پرتابل مشاهده نمایید.

وینچ جرثقیل
کرایه وینچ جرثقیل

اجزای تشکیل دهنده وینچ چیست؟

وینچ به طور کلی از یک الکترو موتور تک فاز، یک عدد گیر بکس و قرقره تشکیل شده است. کلیه اجزای نام برده به صورت کاملا منسجم به یکدیگر متصل شده اند. اما باید بدانید که وینچ ها به دو صورت: بدون استفاده از قرقره و با استفاده از قرقره، مورد استفاده قرار می گیرند.

در نوع بدون استفاده از قرقره، قلاب بالابر مستقیم و بدون هیچ واسطه ای، به جسم مورد نظر شما متصل شده و جسم را جا به جا می کند. اما در نوع با استفاده از قرقره، از یک قرقره قلاب دار استفاده می شود. بدین شکل که، سیم بکسل را از قرقره عبور داده و قلاب سیم بکسل را به محلی که در بدنه وینچ تعبیه شده است، وصل می کنید. سپس قلاب قرقره‌ را به جسم مورد نظر متصل کنید و جسم را به راحتی جا به جا نمایید.

مزایای استفاده از وینچ جرثقیل

وینچ ها وزن کمی دارند و از نظر جثه، جمع و جور هستند. به همین خاطر در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. همین طور شما می توانید از آن برای نما کاری ساختمان و حمل بار به پشت بام، استفاده نمایید. حتی اگر کارگاهی دارید و می خواهید به صورت ثابت از وینچ استفاده کنید، می توانید آن را برای خود داشته باشید.

وینچ جرثقیل
معرفی وینچ جرثقیل

مشخصات انواع وینچ ها

وینچ ها به طور کلی به پنج دسته تقسیم می شوند. که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند.

  1. وینچ برقی: در وینچ برقی، یک الکترو موتور به اجزای اصلی اضافه می شود تا نیروی گرداننده را فراهم نماید.
  2. وینچ ‌هیدرولیکی: وینچ هیدرولیکی نیروی خود را توسط پمپ روغنی پر فشار تامین می کند. این پمپ روغنی، حرکت خود را از جعبه دنده کمکی یا هرز گرد متصل به آن می گیرد.
  3. وینچ گاردانی: وینچ گاردانی نیروی خود را به وسیله یک گاردان که به جعبه دنده کمکی متصل شده است، تامین می نماید.
  4. وینچ دستی: وینچ دستی همان طور که از نامش مشخص است، نیروی خود را توسط گشتاور دست انسان به دست می آورد.
  5. وینچ بادی: وینچ بادی نیروی مورد نیاز خود را از طریق هوای فشرده شده در یک کمپرسور هوا تامین می نماید.

قیمت کرایه وینچ جرثقیل چقدر است؟

همان طور که گفته شد، وینچ ها در ۵ مدل متفاوت، در بازار موجود می باشد. بهتر است قبل از کرایه وینچ، حتما با مشاوران جرثقیل تهران مشورت کنید تا نوع مناسبی از آن را برای پروژه خود انتخاب نمایید.

ضمن این که بسته به مدت زمانی که آن را برای پروژه خود می خواهید، قیمت های متفاوتی دارد. در هر صورت ما پیشنهاد می دهیم که حتما با مشاوران و متخصصین جرثقیل تهران صحبت کنید.

وینچ جرثقیل
انواع وینچ جرثقیل

تقسیم بندی وینچ ها بر اساس عملکرد و سرعت

وینچ جرثقیل، از نظر عملکرد به سه دسته ی دو کاره، چهار کاره و شش کاره تقسیم بندی می شود. همین طور از نظر سرعت، به دو نوع تک سرعته و دو سرعته دسته بندی می شوند. بهتر است در زمان خرید و یا کرایه جرثقیل، در نظر بگیرید که کدام نوع برای شما مناسب است.

البته لازم به ذکر است که در صورت نیاز به قطعات اضافه، باید به طور کامل درخواست خود را مطرح کنید تا وینچ جرثقیل مناسبی را برای پروژه خود داشته باشید.

کاربرد وینچ جرثقیل

وینچ ها در صنعت های مختلفی اعم از سکو های حفر چاه نفت و گاز، کابل کشی، استخراج معادت، کشتی ها و شناور های دریایی، صنایع و کارخانجات، خودرو، برج های نور و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =