کاربرد جرثقیل ها

کاربرد جرثقیل در عصر حاضر و در صنایع مختلف بسیار زیاد است. کم‌تر صنعتی را می‌توان پیدا کرد که نیاز به حمل و جابجایی بارهای سنگین نداشته باشد. به همین دلیل جرثقیل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام برای حوزه‌های کاری و صنایع متفاوت کاربرد دارند.

در این مقاله قصد داریم در مورد استفاده جرثقیل در صنایع مختلف صحبت کنیم. همچنین در پایان مقاله‌ راهنمایی‌هایی در مورد کاربرد جرثقیل مناسب برای پروژه مد نظر شما صحبت شده است. در پایان در مورد ویژگی‌ها و خدماتی که یک شرکت اجاره دهنده جرثقیل معتبر به شما ارائه می‌دهد، صحبت کرده‌ایم.

قبل از آن شما رو با چند تا از مقاله های مرتبط آشنا میکنم:
جرثقیل های کفی 
جرثقیل ها و ایمنی

کاربرد جرثقیل در کارخانه‌ها

 

کاربرد جرثقیل
کاربرد جرثقیل

جرثقیل‌های سقفی بیشترین کاربرد را در کارخانه‌ها دارند.

مصرف جرثقیل‌ها بسیار گوناگون است و با توجه به فضایی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، طراحی شده‌اند.

این ماشین‌ها امروزه در کارخانه‌ها نیز به کمک آمده‌اند و برای جابجایی اجسام سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جابجایی اجسام و وسیله‌های سنگین در کارخانه‌های مختلف یک کار روزانه است؛ کاری که بدون وجود جرثقیل بسیار دشوار می‌شود.

مثلا بردن مواد اولیه به خط تولید یکی از مهم‌ترین کاربردهای جرثقیل در کارخانه‌هاست و بدون وجود دستگاه باربرداری مناسب کاری بسیار سخت است.

به همین دلیل جرثقیل‌هایی برای کار در کارخانه‌جات طراحی شده‌اند که به وسیله آن‌ها برداشتن اجسام سنگین آسان‌تر شده است و دیگر لازم نیست انرژی زیادی مصرف شود.

کاربرد جرثقیل‌هایی مانند لیفتراک، جرثقیل‌های سقفی و… در کارخانه‌ها زیاد است. لیفتراک‌ها جزو جرثقیل‌های کوچک به حساب می‌آیند و برای حمل بار در داخل کارخانه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از انواع جرثقیل‌های مورد استفاده درکارخانه‌ها و سالن‌های سرپوشیده، جرثقیل‌های سقفی هستند. کاربرد جرثقیل‌های سقفی برای جابجایی اجسام بسیار سنگین در محیط‌های مسقف می‌باشد. این نوع جرثقیل دارای انواع دو پل، تک پل و دروازه‌ای است که با توجه به کاربرد جرثقیل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کاربرد این جرثقیل‌ها برای جابجایی بارها در وزن‌های متفاوت است. می‌توانید با توجه به وزنی که برای جابجایی در نظر دارید، جرثقیل با ظرفیت مناسب را انتخاب نمایید.

جرثقیل‌ها در پروژه‌های عمرانی

کاربرد جرثقیل
کاربرد جرثقیل

حتما شما هم جرثقیل‌های بزرگی که در حال بالا بردن تیرآهن یا قیف حاوی بتن است را دیده‌اید. کاربرد جرثقیل تاور کرین در پروژه‌های عمرانی و به خصوص پروژه‌هایی که برای ساخت ساختمان‌های مرتفع هستند، بسیار بیشتر است. کاربرد جرثقیل در پروژه‌های عمرانی عبارتند از؛

  • بتن‌ریزی بخصوص در سازه‌هایی با ارتفاع زیاد. استفاده از جرثقیل برای بتن ریزی در طبقات بالاتر باعث تسهیل انجام این کار می‌شود.
  • استفاده به عنوان بالابر. کاربرد جرثقیل در پروژه‌های عمرانی برای بالابری مواردی چون تیرآهن‌ها و مصالح نیز می‌باشد.
  • بارگیری و تخلیه لوازم و مصالح. کاربرد جرثقیل در بارگیری ماشین‌های حمل بار نیز قابل توجه است. با استفاده از جرثقیل می‌توان وسایل را راحت‌تر سوار کامیون‌های حمل بار نمود.
  • کمک به اجرای اسکلت بتنی. برای کاربرد جرثقیل در اجرای اسکلت بتنی قیف حامل بتن را به جرثقیل وصل می‌کنند، سپس جرثقیل آن‌ را به محل مشخص شده می‌برد و پس از قرارگیری در جای تعیین شده، کارگران دریچه زیر قیف را باز می‌کنند و بتن به فضای مشخص شده می‌ریزد.
  • برپا کردن اسکلت فلزی: بدون کمک جرثقیل‌ها نمی‌توان اسکلت یک ساختمان فلزی را برپا کرد. با کمک این ماشین‌های باربردار تیرآهن‌ها را به جایگاه مشخص شده می‌برند. پس از آن جوشکارهای می‌توانند تیرآهن‌ها را به یکدیگر جوش دهند.

کاربرد جرثقیل در پروژه‌های عمرانی بسیار زیاد است، تا جایی که هنگام صحبت از جرثقیل در میان عموم مردم، آن‌ها ابتدا کار این وسیله در عمران را به خاطر می‌آورند.

مصرف جرثقیل در باربری

کاربرد جرثقیل
کاربرد جرثقیل

جرثقیل‌ها در لنگرگاه‌ها نیز استفاده می‌شوند.

از دیگر مثال‌ها برای کاربرد جرثقیل در باربری است. جرثقیل‌ها چالش بزرگ باربرداری اجسام سنگین را برای ما حل کرده‌اند. جرثقیل‌هایی که در صنعت حمل و نقل و باربری مورد استفاده قرار می‌گیرند، متنوع هستند. برخی از آن‌ها صرفا برای باربرداری و قرار دادن اجسام سنگین روی سایر وسایل نقلیه مانند کامیون‌ها، کشتی‌ها و… استفاده می‌شوند و برخی دیگر دارای ماشین هستند و خودشان می‌توانند بارها را از نقطه‌‌ای به نقطه دیگر هم ببرند. کاربرد جرثقیل‌ها در این حوزه برای جابجایی بارهای مختلف با وزن‌های مختلف است. به همین دلیل بهتر پیش از اقدام برای تهیه جرثقیل در مورد وزن بار مورد نظر خود تصمیم‌گیری نمایید.

کاربرد جرثقیل‌ها  در لنگرگاه‌ها نیز بسیار زیاد است. در لنگرگاه‌ها جرثقیل های غول پیکری وجود دارند. معمولا از آن‌ها برای جابجایی کانتینر‌ها در بندر، انتقال آن‌ها به کشتی و یا انتقال از کشتی به ساحل کمک گرفته می‌شود. نوع دیگر جرثقیل‌های مخصوص باربری، جرثقیل‌های کفی هستند. جرثقیل‌هایی کفی به کامیون‌هایی گفته می‌شود که بازوی محرکی به پشت آن‌ها متصل است، این کامیون‌ها جرثقیل‌های سیار به حساب می‌آیند و می‌توانند در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

پایان قسمت اول

این نوشته در مطالب ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =