جرثقیل دکل بلند

جرثقیل دکل بلند

جرثقیل دکل بلند

جرثقیل دکل بلند، یکی از جرثقیل های ساختمانی است که به دلیل بوم و دکل بلندی که دارد، در جهت بار برداری و جا به جایی بار های سنگین و عظیم الجثه مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که جرثقیل های بوم بلند، جرثقیل های ساختمانی و هم چنین جرثقیل های دارای تلسکوپ، جزو این دسته از جرثقیل ها به شمار می آیند.

جرثقیل دکل بلند
درباره مشخصات و ویژگی های جرثقیل دکل بلند

همان طور که می دانید این نوع از جرثقیل ها، مانند سایر اعضای خانواده خود، دارای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی هستند که جرثقیل تهران در این مطلب یک به یک آن ها را برای شما شرح خواهد داد. اما ابتدا باید با ساختار دکل و بوم آشنا شوید تا شناخت بیش تر و بهتری نسبت به ساختمان این نوع از جرثقیل ها به دست آورید.

دکل جرثقیل چیست؟

دکل جرثقیل در واقع یکی از بخش ها و اجزای اصلی جرثقیل به شمار می آید که از جنس فولاد و آلیاژ های آن ساخته شده است. همین طور توان تحمل بار های سنگین و انتقال آن ها را دارا می باشد.

فولاد خصوصیات منحصر به فردی دارد که برای ساخت دکل جرثقیل مورد استفاده قرار گرفته است. فولاد در واقع یکی از آلیاژ های آهن به شمار می آید که در آن درصدی از کربن برای افزایش استحکام به کار گرفته شده است. هر چه کربن آن بیش تر باشد، دوام و استحکام فولاد نیز بیش تر خواهد بود.

از آن جایی که دکل جرثقیل وظیفه و نقش اصلی تحمل بار های سنگین و انتقال آن ها را بر عهده دارد، باید در ساخت آن از فولاد مقاوم و مستحکم استفاده نمود. به طور معمول برای ساخت دکل جرثقیل از فولاد با درصد ۰٫۶ تا ۲٫۱ کربن استفاده می شود.

کاربرد دکل جرثقیل

به طور معمول از جرثقیل های دکل دار در جهت صنایع کشتیرانی برای حمل و انتقال قطعات و اجزای بسیار سنگین و غول پیکر استفاده می شود. همان طور که می دانید، بندر مکانی همیشه فعال است که معمولا بار گیری و خروج کشتی اتفاقی است که به دفعات در آن رخ می دهد. به همین خاطر جرثقیل های بوم دار، در این گونه از محل ها بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که جرثقیل های بوم دار، همان جرثقیل های ساختمانی می باشند که در سایت های ساختمانی و برج سازی در جهت بلند کردن و انتقال مواد ساختمانی و تجهیزات سنگین‌ همانند کامیون ها و لیفتراک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که از مدل های تخصصی آن ها می توان در جهت انتقال و جا به جایی انواع واگن ها و قطعات قطار ها استفاده نمود.

جرثقیل دکل بلند
نقش و کاربرد دکل در جرثقیل دکل بلند

لازم است بدانید که از جرثقیل های بوم دار صرفا برای بلند کردن مواد، تجهیزات و سایر اشیا استفاده می شود و نمی توان از آن برای انتقال و جا به جایی کارگران و نیروی انسانی استفاده نمود.

وزن تلسکوپ جرثقیل حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد وزن کلی جرثقیل را شامل می شود. به همین خاطر از این قطعه و اجزا در جرثقیل های سنگین وزن و قدرتمند استفاده می گردد.

مکانیسم بوم جرثقیل در جرثقیل دکل بلند

مکانیسم تلسکوپ جرثقیل با در نظر گرفتن نوع جرثقیل و استفاده و کاربردی که دارد، متفاوت می باشد. جرثقیل های دارای بوم، به دو دسته جرثقیل های بوم خشک و جرثقیل های تلسکوپی بوم بلند یا همان جرثقیل دکل بلند تقسیم بندی می شوند. هر کدام از جرثقیل های نام برده شده دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

بوم جرثقیل از قطعات فولادی ساخته شده است که در زمان استفاده از جرثقیل بر روی آن مونتاژ شده و با یک بازوی هیدرولیکی به حرکت درمی آید.

از جرثقیل های بوم خشک بیش تر در بنادر کشتیرانی استفاده می شود. چرا که انعطاف کم تری داشته و به صورت ثابت می باشد.

در صورتی که از جرثقیل دکل بلند در جهت ساخت برج ها و ساختمان های بلند با ارتفاع زیاد استفاده می شود. چرا که انعطاف بیش تری داشته و قابلیت حرکت و جا به جایی راحت تری دارد.

به تعداد هر تلسکوپ که جرثقیل دارد، کابل هایی برای ارتباط با یکدیگر و حفظ تعادل در بین آن ها قرار دارد تا اجسام و وسایل سنگین و عظیم الجثه را جا به جا نمایند.

این دسته از جرثقیل ها دارای بوم یا همان دکل بلند هستند و بیش تر در جهت کار در ارتفاعات و سازه های بلند مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد جرثقیل دکل بلند

به دلیل بوم و تلسکوپ بلندی که این نوع از جرثقیل ها دارند، بیش تر در ارتفاعات مورد استفاده قرار می گیرند. به همین خاطر در اکثر پروژه ها و عملیات های ساختمانی و برج سازی که انجام کار در ارتفاع انجام می پذیرد، استفاده می شود. همین طور می توان از آن ها برای نصب اسکلت، نصب سیلو، نصب چیلر، نصب تاور و… استفاده نمود.

جرثقیل دکل بلند
کاربرد جرثقیل دکل بلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + بیست =

تماس سریع