جرثقیل لقمه گیر چیست؟

جرثقیل لقمه گیر

جرثقیل لقمه گیر چیست؟

جرثقیل لقمه گیر در واقع همان جرثقیل کارگاهی می باشد. جرثقیل لقمه گیر جزو دسته جرثقیل هایی است که با داشتن ۴ چرخ ، قابلیت کار در سطوح ناهموار و غیر جاده ای را دارا می باشد. یکی از خصوصیات جرثقیل لقمه گیر، لاستیک های بزرگ آفرود (Off – Road) و چهار چرخ فرمان پذیر آن  می باشد. در ایران جرثقیل های کارگاهی با نام جرثقیل های لقمه گیر نیز شناخته می شوند.

این نوع از جرثقیل ها، به نسبت سایر جرثقیل ها، طول کم تری دارند که در نتیجه برای کارگاه و یا کارخانه های کوچک کاملا مناسب می باشند. چرا که امکان تردد و یا بار برداری جرثقیل های معمولی در این گونه از محیط ها میسر نمی باشد.

جرثقیل لقمه گیر
جرثقیل لقمه گیر چیست؟

جرثقیل چیست؟

جرثقیل به دستگاهی گفته می شود که برای جا به جایی و نصب بار های سبک و سنگین کاربرد دارد،که اساس کار آن استفاده از قرقره و ترکیب آن ها جهت سهولت بخشیدن به کارمی باشد. به طور کلی جرثقیل ها به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند.

جرثقیل توسط بازویی که با نام دکل یا بوم شناخته می شود، به بار نزدیک شده و سپس با تنظیم ارتفاع و نزدیک شدن به بار توسط سیم بکسل به قلاب یا هوک متصل می گردد.

جرثقیل های متحرک نیز دارای دو دسته بندی مختلف، بوم خشک و بوم هیدرولیکی، می باشند.

لازم است بدانید که جرثقیل های خشک نیز به دو دسته مختلف تقسیم بندی می شوند:

  • جرثقیل بوم خشک چرخ زنجیری
  • جرثقیل بوم خشک چرخ لاستیکی

جرثقیل های هیدرولیکی نیز مانند جرثقیل های بوم خشک به دو دسته بندی مجزا، تقسیم می شوند:

  • جرثقیل هیدرولیکی ماشینی
  • جرثقیل هیدرولیکی کارگاهی (جرثقیل لقمه گیر)

در ادامه جرثقیل تهران بیش تر در مورد جرثقیل لقمه گیر برای شما توضیح خواهد داد.

کاربرد جرثقیل لقمه گیر چیست؟

از جرثقیل های لقمه گیر یا همان جرثقیل های کارگاهی، در کارگاه ها و پروژه هایی باوسعت کم و یا محیط هایی کوچک که امکان ورود و کار جرثقیل های موبایل و یا ماشینی وجود ندارد، هم چنین سطوح نا هموار و غیر جاده ای می توان استفاده نمود.

جرثقیل های لقمه گیر از ۲۵ تن تا ۲۰۰ تن امکان بار برداری و حمل بار را برای شما فراهم نموده اند.

جرثقیل لقمه گیر
جرثقیل لقمه گیر چه کاربرد هایی دارد؟

مشخصات و ویژگی های جرثقیل های لقمه گیر

جرثقیل های لقمه گیر، همان طور که پیش تر گفته شد، در واقع همان جرثقیل های کارگاهی (Rough Terrain Cranes) می باشند. این دسته از جرثقیل ها با داشتن ۴ چرخ امکان ، کار در سطوح نا هموار و غیر جاده ای را برای شما فراهم نموده اند.

 

همان طور که می دانید این دسته از جرثقیل ها، طول کم تری نسبت به سایر جرثقیل های شناخته شده داشته و گزینه مناسبی برای کارگاه ها و یا کارخانه های کوچک که امکان تردد، استفاده و یا بار برداری جرثقیل های معمولی وجود ندارد، به شمار می آیند.

جرثقیل لقمه گیر
مشخصات و ویژگی های جرثقیل لقمه گیر

در زمان کرایه جرثقیل به این نکات توجه کنید:

اجاره جرثقیل، جزو مسائلی است که باید نکاتی را در مورد آن بدانید. در غیر این صورت امکان دارد که پس از کرایه جرثقیل، دچار مشکل شوید. به همین خاطر جرثقیل تهران مواردی را برای شما در ادامه آورده است که لازم است پیش از اجاره جرثقیل آن ها را بدانید.

از شرکتی شناخته شده کرایه جرثقیل را انجام دهید.

اجاره جرثقیل باید از شرکتی معتبر و شناخته شده صورت پذیرد. چرا که باید هر جرثقیل از نظر فنی به صورت مداوم مورد سرویس و بررسی قرار بگیرد. توجه داشته باشید که عدم رسیدگی مناسب به جرثقیل می تواند در حین بار برداری و انجام پروژه و عملیات برای افراد حاضر در سایت مشکل ایجاد کند.

تناژ باری مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

پیش از آن که اقدام به کرایه جرثقیل کنید، حتما محاسبات خود را انجام دهید و بررسی های لازم را به عمل آورید تا متوجه شوید کدام تناژ باری جرثقیل برای شما مناسب تر است. توجه داشته باشید که عدم در نظر گرفتن این مسئله می تواند برای شما در زمان انجام بار برداری و جا به جایی آن مشکل ایجاد کند.

جرثقیل مناسب را کرایه کنید.

ابتدا بررسی کنید که بسته به محیط و شرایط کاری، کدام یک از جرثقیل ها برای شما مناسب هستند. به طور مثال اگر می خواهید در محیط های کارگاهی که زمینی نا هموار دارند، از جرثقیل استفاده کنید، به شما جرثقیل لقمه گیر را پیشنهاد می دهیم. لازم است بدانید که جرثقیل ها مدل های متنوع و مختلفی دارند که هر کدام برای شرایط یک پروژه و عملیات مناسب می باشند. به همین خاطر بررسی شرایط استفاده از جرثقیل می تواند به شما در انتخاب نوع جرثقیل کمک چشم گیری کند.

از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر تجربه ای برای کرایه جرثقیل ندارید، به شما پیشنهاد می دهیم که از یک تکنسین و یا یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. به طور مثال شما می توانید با جرثقیل تهران تماس بگیرید و برای بررسی شرایط و این که کدام نوع جرثقیل برای انجام عملیات شما مناسب تر است، درخواست کنید تا کارشناسی را به محل انجام پروژه اعزام کنند. در این صورت می توانید با خیالی آسوده، جرثقیل مورد نیاز خود را کرایه کنید.

از یک اپراتور ماهر کمک بگیرید.

همان طور که می دانید، هدایت و کنترل جرثقیل، کاری ساده نبوده و در عین حال نیاز به تخصص و مهارت دارد. اگر جزو افرادی هستید که می خواهید خودتان هدایت جرثقیل را بر عهده بگیرید، باید در نظر داشته باشید که امکان دارد همین امر باعث بروز حوادث جانی و مالی جبران ناپذیری شود. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم که برای هدایت و کنترل جرثقیل از یک اپراتور دوره دیده و کاملا آشنا به این نوع از ماشین آلات سنگین کمک بگیرید.

زمان مناسبی را برای کرایه جرثقیل انتخاب کنید.

لازم است بدانید که اجاره جرثقیل باید به طور معمول یک الی دو روز زود تر انجام شود. چرا که باید شرکت اجاره جرثقیل، جرثقیل مورد نیاز شما را طبق برنامه ریزی های خود، به صورت رزرو دربیاورد و همین طور جرثقیل را سرویس کند تا در زمان بار برداری و حمل بار مشکلی برای شما به وجود نیاید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =